Energetické poradenstvo

Energetické poradenstvo

 

Ľudia na vidieku od nepamäti pamätali pri stavbe domu na dobré izolačné vlastnosri stavby. Použité materiály drevo, hlina,  kameň, slama a rákosie  poskytovali možnosti vyplývajúce z vlastností materiálu ,prírodných podmienok a predchádzajúcich skúseností.

Dnes pri očakávanom raste ceny energie každý "gazda", by mal hospodáriť aj s energiou. Začať treba s najjednoduchšími spôsobmi nevyžadujúcimi príliš veľké náklady a bez ktorých sú drahšie stavebné a technologické zásahy menej účinné.

Zrušenie prievanov utesnením dverí, okien a priechodov môže priniesť až 30% úsporu energie. Je však treba pamätať na pravidelné vetranie, ktoré je účinnejšie, keď je intenzívne ale trvajúce kratšiu dobu. Nie je potrebné hneď klasické drevené dvojité okná meniť. Je potrebné len opraviť zavesenie, utesniť ich  a opraviť sklá. V zimnom období zabránime stratám vyžarovaním jednoducho stiahnutím roliet, alebo zatiahnutím závesov, po zotmení. Prestup tepla možno na klasickom okne znížiť aj nalepením priesvitnej fólie, ktoré je možné vybrať pre rôzne účely.

Pestovanie energetickej, rýchlo rastúcej vŕby

Vŕba patrí do druhového zastúpenia drevín na Slovenskom vidieku. Pre jej použitie ako energetickej rastliny boli šachtené a vyberané odrody so špeciálnymi požiadavkami. Vŕba pre priame spaľovanie sa pestuje na plantážach, ktoré sú vysádzané  s perspektívou produkcie počas 20-tich rokov. Vŕba vyžaduje dostatok vlahy a výška podzemnej vody by nemala byť nižšia ako jeden meter. Vŕbu možno pestovať aj na pozemkoch ktoré sú príliš mokré na pestovanie iných rastlín.

LEADER

Počasie na Slovensku

KALENDÁR

Október 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
meniny má: Eliška

Bence

Bodrogtour

Ubytovanie Ondana